A szomszédunkban dúló háború életünk minden egyes szegmensére hatással van: a nyári utazásainkat is nagyban befolyásolhatja idén. Korábban elterjedt a hír, több európia lap is megírta, hogy idén nyáron fillérekből nyaralhatunk Törökországban - ez azonban a magyarokra biztosan nem igaz. Sőt, úgy tűnik a sok felemás szezon után az árak inkább stagnálnak.
Brit szaklapok nyomán futott körbe a hír nemrég, hogy szinte fillérekbe kerül idén a nyaralás a magyarok által is kedvelt törökországi üdülőhelyeken. Ennek oka elsősorban az orosz és ukrán turisták távolmaradása a háború miatt.
Beszámolók szerint a líra leértékelődése miatt az Égei-tenger partján fekvő Marmaris városában alacsonyabbak az árak, mint a bolgár Naposparton. Ugyan több helyről hallani, hogy idén a törökországi nyaralás költségei a legkedvezőbbek, azonban kérdés, hogy ez valóban így van, vagy mindez csak városi legenda?
"Egyelőre elmaradtak az orosz és az ukrán turisták Törökország tengerparti nyaralóhelyeiről, de a szállodák mindent megtettek azért, hogy más országok számára vonzóvá tegyék az úti célt és onnan pótolják a kieső forgalmat, illetve a szolgáltatások megfelelő színvonalának fenntartása miatt sem csökkentették az árakat"
– tisztázta a helyzetet Bakó Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) szóvivője. Hozzátette, hogy a törökországi nyaralásokat charter repülőjáratokkal indító utazásszervezők a 2022. évi szezon tervezésekor a még bizonytalan korlátozásokat, valamint a nehezen tervezhető keresletet figyelembe véve a pandémia előtti évekhez képest még mindig kisebb számban kötöttek le charter- és szálláshely kapacitásokat. Emiatt már idén júliusra is csak korlátozott számban foglalhatók törökországi nyaralások. Mindenkinek azt javasolják, hogy külföldi nyaralási igényükkel mielőbb keressék fel valamelyik hazai utazási irodát.
Oroszok Törökországban
Egy különmegállapodás keretében a hírek szerint idén nyáron nagyjából 1,5 millió orosz turistát visznek Törökországba egy külön erre a célra létrejött korridoron keresztük - így nem lesz olyan drasztikus a visszaesés. A Turkish Airlines külön helyeket allokál az orosz turistáknak, és több utazási irodát is bevontak ebbe az együttműködésbe – hangzott el az Okosutas podcastjében. Törökország GDP-jének mintegy 13 százalékát jelentette a turizmus a pandémia előtt, 2019-ben összesen 34 milliárd dollár bevételt termelt ez az ágazat az országnak. 2020-ban ez az összeg 12,6 milliárd dollárra csökkent, ami 65,1 százalékos éves visszaesést jelentett. 2021 januárja és novembere között viszont sikerült kicsit magához térnie az idegenforgalomnak, ez időszak alatt körülbelül 22,8 millió külföldi látogatott el az országba.
Akár kedvezőbb áron is kijöhet egy külföldi nyaralás, mintha a Balatonra mennénk. A hazai turizmus előtt álló legnagyobb kihívást az idei évben a munkaerő-hiány és az infláció felett emelkedő költségek jelentik. A hatósági intézkedések ellenére a turisztikai szolgáltatások árai emelkednek, így egy átlagos nyaralás költsége az inflációnál nagyobb ütemben nőhet. Közben a járványhelyzet javulásával a külföldi utazások iránt egyre nő a kereslet.
A legnépszerűbb három célország Horvátország, Görögország és Törökország, de Egyiptom, Tunézia, Olaszország
A törökországi ajánlatok árai nagyjából hasonló tartományban mozognak. Az Invia kínálatában Kusadasiban egy 5 csillagos szállodai szoba all inclusive ellátással 172 487 forintba kerül egy főnek július végén egy hétig. A Neckermannál is hasonló árakat találunk a nyárra: a török riviérán Side városában 7 éjszaka 2 főnek 5 csillagos hotelben teljes ellátással 388 784 forintba kerül - fejenként tehát 194 ezer forint. Csak összehasonlításképpen: a Balatonparton egy 5 csillagos hotelben egy hét nyár elején 2 fő részére 450 ezer forintnál kezdődik, július közepén pedig inkább már 550 ezer forint, és mindössze egy reggeli van az árban.
Nyakunkon a nyár: lassan tényleg dönteni kell, azonban érdemes utazás előtt érdeklődni, alaposan körüljárni, hol kapjuk a pénzünkért a legtöbbet és a legjobb ellátást. Korábban foglalkoztunk azzal, hogy a sokat reklámozott, olcsó és vonzó repülőjegyek meglehetősen trükkösek: hiába utazhatunk néhány, 2-3 ezer forintért izgalmasnak tűnő városba, ha a kiválasztott úti cél megfizethetetlenül drága a magyar pénztárcának.
Helyette ajánlottunk olyan helyeket, melyek nem a Horvátország-Spanyolország-Egyiptom népszerű tengelyen helyezkednek el, ugyanakkor van kiépített tengerpartjuk, kevesebb a turista, és még magyar szemmel is kifejezetten olcsók. Ha érdekel az egzotikus Grúzia, vagy a balkán gyöngyszem, Albánia, feltétlenül olvass utána, milyen ajánlatokat találni.
forrás: Pénzcentrum